להיכנס לעובי השיש בעיצוב מטבחים

בעולם עיצוב המטבחים, עובי השיש הוא לא רק פרט – זהו מרכיב מכריע שיכול להשפיע באופן משמעותי הן על האסתטיקה והן על הפונקציונליות. כאבן טבעית, השיש מביא אלגנטיות ועמידות למשטחי המטבח, אך בחירת העובי שלו מצריכה שיקול דעת מדוקדק.

הבנת עובי השיש – מהו עובי שיש

עובי השיש מתייחס לעומקם של לוחות השיש המשמשים ביישומים שונים, כגון משטחים, משטחים אחוריים ואיים. עובי השיש נמדד בסנטימטרים או אינצ'ים ויכול להשתנות בהתאם להעדפות עיצוב ודרישות מעשיות.

התאמת עובי שיש ליישומים שונים

 1. משטחי השיש- העובי הסטנדרטי למשטחי שיש נע בדרך כלל בין 2 ל-3 ס"מ (אם מדברים אתכם באינצ'ים אז אלו המספרים-0.75 עד 1.25 אינץ'). עובי זה מספק איזון בין עמידות ומשיכה אסתטית. לוחות עבים יותר יכולים ליצור אמירה דרמטית, בעוד שדקים יותר מציעים מראה מלוטש ומודרני.
 2. משטחי גב ולוחות קיר- עבור משטחים אחוריים ולוחות קיר, משתמשים לרוב בלוחות שיש דקים יותר, הנעים בין 1 ל-2 ס"מ. עובי מופחת זה מבטיח קלות התקנה והתאמה למשטחים אנכיים מבלי לפגוע בעיצוב.
 3. איים ומשטחי בר למועדון ארוחת הבוקר- עבור איי מטבח או ברים למיניהם, לוח שיש עבה יותר יכול להיות מאפיין עיצובי. עוביים של 3 ס"מ ומעלה מוסיפים משקל ויזואלי ובולטות לאלמנטים מרכזיים אלה במטבח.

שיש עבה

ההשפעה של עובי השיש

השפעה אסתטית– עובי שיש יכול לשנות את המראה הכללי של המטבח. שיש עבה יותר יכול לספק תחושה של יוקרה והדר, בעוד שיש דק יותר מציע תחושה מאופקת יותר, אסתטיקה מעודנת, מעודכנת ועכשווית.

שיקולים פונקציונליים- שיש עבה יותר יהיה בדרך כלל (מן הסתם) חזק יותר ועמיד בפני נזקים, מה שהופך אותו למתאים לאזורים בעלי שימוש רב, לצורך העניין משטח שיש במטבח פעיל במיוחד. יחד עם זאת, בשל משקלו הרב הוא דורש גם תמיכה ושיקולי התקנה חזקים יותר. לידע כללי, עובי השיש הממוצע במטבחים הוא בסביבות 2 עד 3 ס"מ. טווח זה מועדף בשל המעשיות והתאימות שלו לנגרות אביזרי מטבח סטנדרטיים.

עובי מומלץ לפי סוגי השיש והעיצובים

אתם ודאי שואלים את עצמכם, מהו עובי השיש המומלץ לכל סגנון. בפרביטל תוכלו למצוא שיש לכל צורה ועיצוב. ספרו לנו מה הסגנון שלכם ונתאים לכם את עובי השיש הנכון. למשל-

 1. 1. עיצובי שיש קלאסיים– עבור עיצובי שיש מסורתיים וקלאסיים, עובי של 2 עד 3 ס"מ הוא לרוב אידיאלי. עובי קלאסי ישלים את האלגנטיות העל זמנית של המראה הקלאסי.
 2. עיצובים מודרניים ומינימליסטיים– במסגרות עכשוויות, לוחות שיש דקים יותר, בסביבות 1 עד 2 ס"מ, יכולים להתיישר היטב עם הקווים החלקים והנקיים האופייניים לעיצוב מודרני. השוני כשלעצמו מכניס תחכום למראה יחד עם מראה דק, משמע מינימאלי ועדין הוא סוגר את המראה הסופי בטאצ' סופר מעודכן.
 3. סוגי שיש מיוחדים- עבור סוגי שיש ייחודיים או יוקרתיים, כמו אלו המציעה פרביטל ניתן לבחור בעוביים מותאמים אישית ובכך להדגיש את האיכויות הייחודיות של האבן.

 

זני שיש והעובי האופטימלי שלהם- תובנה של מעצב

בעוד אפשרויות התאמה אישית הן עצומות, סוגים מסוימים של שיש מתאימים יותר לעוביים ספציפיים מאחרים הנגזרים מתוך התכונות הטבועות של החומר והיישום המיועד.

הבנת הקשר בין סוג השיש לעובי

 1. שיש אבן טבעית– הבחירה הקלאסית הזו, הידועה בעורקים הייחודיים והתחושה היוקרתית שלה, זמינה בדרך כלל בטווח עובי סטנדרטי של 2 עד 3 ס"מ. עובי זה אידיאלי לאיזון החוזק הטבעי של האבן עם משקלה, ובכך היא מתאימה במיוחד למשטחים, ריצוף וחיפוי קירות.

 

 1. אבן מהונדסת – אבנים מהונדסות או מרוכבות כמו אבן קיסר הן מוצרים המשלבים קוורץ טבעי עם שרפים. הם זמינים בדרך כלל בעוביים הנעים בין 1.3 ס"מ ל-3 ס"מ. הגמישות בעובי הופכת אותם מתאימים ליישומים שונים, ממשטחי עבודה אלגנטיים ודקים במיוחד ועד למשטחים משמעותיים יותר.

 

 1. גרניט- כאבן טבעית חזקה ועמידה במיוחד, ניתן לחתוך גרניט למגוון עוביים, בדרך כלל בין 2 ס"מ ל-3 ס"מ. גרניט עבה יותר מועדף לעתים קרובות עבור אזורים עם תנועה גבוהה או היכן שרצוי מראה נועז ובעל אמירה.

 

 1. גרניט פורצלן– אפשרות מודרנית זו, משלבת את האסתטיקה של הגרניט עם הרבגוניות של הפורצלן. ניתן לייצר אותו בלוחות דקים יותר, לרוב החל מ-0.6 ס"מ, ובכך היא אידיאלית עבור יישומי חיפוי או כאשר המשקל מעורר דאגה ביחס לאלמנט המחופה.

שיש עבה במטבח

האם קיימות מגבלות לעובי השיש?

בעוד טכנולוגיה ותהליכי ייצור מאפשרים מגוון רחב של עוביים בסוגי שיש שונים, ישנן מגבלות מעשיות שיש לקחת בחשבון-

 • משקל ותמיכה- לוחות עבים יותר של אבן טבעית כמו גרניט ושיש הם כבדים ולפיכך דורשים מערכות תמיכה חזקות יותר, במיוחד עבור עיצובים צפים כמו משטחים שלוחים.
 • התקנה וטיפול- לוחות דקים במיוחד, למרות משיכתם הויזואלית, יהיו בהכרח עדינים יותר וידרשו טיפול והתקנה זהירים כדי למנוע סדקים או נזק.
 • תקציב ועלויות– לוחות עבים יותר מאבן טבעית הם לרוב יקרים יותר, לא רק בגלל עלות החומרים המוגדלת, אלא גם בגלל המשקל הנוסף המשפיע על ההובלה וההתקנה.

 

סיכום

בחירת סוג השיש והעובי האופטימלי שלו היא היבט קריטי בעיצוב המטבח ובעיצוב בכלל, המשלב בין רצונות אסתטיים לשיקולים פרקטיים. כל סוג שיש, מזנים טבעיים ועד מהונדסים, מציע אפשרויות שונות מבחינת עובי, כל אחד עם היתרונות והאילוצים הייחודיים לו. הבנת הניואנסים הללו מאפשרת למעצבים ולבעלי בתים לקבל החלטות מושכלות, ובכך להבטיח שהשיש הנבחר לא רק ישפר את מראה החלל אלא גם יתיישב עם הדרישות הפונקציונליות של הפרויקט.