אוניקס

אוניקס נחשבת לאבן הטבעית האצילית ביותר בעולם.
כסמל ליוקרה היא נמצאת במקומות חשובים כגון ארמונות, כנסיות, בתי מלון יוקרתיים ועוד.
אוניקס מיסודה היא אבן גיר בעלת צפיפות גבוהה מאוד של מינרל וגיוד קריסטלי.
הודות לשילוב זה לאבן תכונת שקיפות מדהימה.
את חומרי הגלם הטבעי מייבאת פרביטל באופן עצמאי מכל רחבי תבל והם נבחרים בהקפדה יתרה.

אבן האוניקס מיועדת אך ורק לשימוש פנים: ציפוי אמבט, כיורים, משטחים דקורטיביים, ריהוט ועוד.

מאפייני שיש אוניקס

אבן אוניקס ידועה ביופייה הכובש ובתכונות המייחדות אותה מאבנים טבעיות אחרות. להלן כמה מתכונותיה הבולטות:

 • האוניקס הינו שריט, לכן יש להשתמש בקרש חיתוך ולא לחתוך ישירות על המשטח.
 • ספיגה: בעלת יכולת ספיגה משתנה בהתאם לגוון ולצפיפות האבן.
 • אוניקס הינו רגיש לחומצות ולחומרים מכתימים: שמן, כורכום, תיון, יין, עגבנייה ועוד. לכן רצוי שהשימוש בחומרים אלו יעשה באזור הכיור או על גבי מגש/קרש ולא במגע ישיר עם המשטח.
 • שקיפות- אחת התכונות הבולטות ביותר של אוניקס היא יכולתו להעביר אור. ניתן להשתמש בשקיפות זו כדי ליצור אפקטים דרמטיים של תאורה אחורית, במיוחד במשטחים, לוחות קיר ואלמנטים דקורטיביים אחרים.
 • רגישות- אוניקס היא אבן רכה יחסית לאחיותיה, ולפיכך היא רגישה יותר לשריטות. חיוני לטפל בה בזהירות, במיוחד באזורים עתירי תנועה ופעילות.
 • משתנה הספיגה- אוניקס יכול להיות בעל שיעורי ספיגה שונים בהתאם לגוון ולצפיפות, גרסאות מסוימות עשויות להיות נקבוביות יותר מאחרות, ודורשות איטום קבוע כדי למנוע הכתמה ובלאי.
 • רגישות כימית- שיש אוניקס רגיש לחומצות ולכימיקלים מסוימים. חומרים כמו מיץ לימון, חומץ ואפילו כמה חומרי ניקוי יכולים לפגום בפני השטח של האבן ודורשים ניקוי מיידי ותחזוקה מותאמת.

 

שימושים בשיש אוניקס

 

תכונות תאורה אחורית

אחד היישומים המדהימים ביותר של אבן אוניקס הוא שילוב עם תאורה אחורית. בהתחשב בשקיפות שלה, תאורה אחורית תבליט בצורה דרמטית את הצבעים והדוגמאות הטבעיים של האבן, שבלחיצת כפתור תהפוך למוקד עניין בחללים כמו סלון, ברים או חדרי אמבטיה.

 

משטחים ושולחנות

ניתן להשתמש בשיש אוניקס למשטחים במטבחים ובחדרי רחצה, כמו גם למשטחי שולחן. עם זאת, בשל אופיו הרך יותר, הכרחי להשתמש בקרשי חיתוך ולהימנע מהנחת פריטים חמים ישירות על פני המשטח.

 

לוחות קיר ומפרידים

לוחות קיר אוניקס יכולים לשנות כל חלל, ולהוסיף נופך של יוקרה ותחכום. הם יכולים לשמש באזורי מגורים, חדרי אמבטיה, או אפילו כמפרידי חדרים בחללים גדולים יותר.

 

ריצוף

אוניקס יכול במקים מסוימים לשמש לריצוף, אך הוא מתאים ביותר לאזורים מופחתי תנועה גסה בשל רגישותו לשריטות ובלאי.

 

מאפייני חדר האמבטיה

מעבר למשטחי השיש, ניתן לעצב את חדר הרחצה באמצעות אוניקס לחיפוי קירות מקלחת, אמבטיות ואף כיורים. אופיו העמיד במים, כאשר הוא אטום כראוי, הופך אותו למתאים גם לאזורים רטובים.

 

מייצגים אומנותיים

לאור יופיו, אוניקס משמש לעתים קרובות במייצגים אמנותיים, מפסלים ועד לחפצי קיר דקורטיביים.

 

שילוב עם חומרים אחרים

אוניקס משתלב היטב עם חומרים שונים, כולל עץ, מתכת ואבנים אחרות. ניתן לשלב אוניקס עם גופי פליז או ארונות עץ למראה הרמוני.

 

אופן השימוש – תחזוקה וניקוי שיש אוניקס

 • יש לנקות את משטחי האוניקס בעזרת חומרים ייעודים (כל סבון שאינו חומצי).
 • יש להשתמש בקרש חיתוך על גבי המשטח ולא לחתוך ישירות על המשטח.
 • אסור בתכלית לשים פלטת שבת ישירות על גבי משטח האוניקס משום שמדובר בחום גבוה, ולאורך זמן ממושך, דבר העלול לבקע/לסדוק את האבן.
 • ניקיון האוניקס השוטף הינו פשוט – יש להעביר מטלית עדינה עם מים פושרים וסבון כלים על גבי המשטח ולאחר מכן לעבור על מטלית לחה. בשלב האחרון יש לעבור עם מגבת לייבוש המשטח.

 

איך מייצרים שיש אוניקס

תהליך ייצור שיש אוניקס הוא מורכב, החל ממיצוי האבן הטבעית הזו מהאדמה ועד הפיכתה ללוחות ואריחים המדהימים שלפניכם.

 • מיצוי- האוניקס נכרה מהאדמה באמצעות טכניקות חציבה מתקדמות. כל גוש אבן המופק הוא ייחודי, מכיל את הגוונים המובהקים והדוגמאות הטבעיות שלו.
 • חיתוך- לאחר החילוץ, נחתכים הבלוקים ללוחות בעוביים משתנים, בהתאם ליעוד ודרישות השימוש הסופי.
 • ליטוש וטיפול– הלוחות עוברים עיבוד ברמות שונות על מנת לשפר את עמידותם ולהציג את יופייה הטבעי של האבן. ליטוש מגביר את הברק והבהירות של האבן. בנוסף עיבוד האבן מייצר הגנה מפני נזקים וכתמים פוטנציאליים.
 • בדיקת איכות- לפני המשלוח החוצה, עובר כל לוח בדיקת איכות מקיפה כדי לוודא שהוא עומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

 

למי כדאי להשתמש בשיש אוניקס וכיצד להתאים אותו לחלל

אוניקס מתאימה ביותר למי שמחפש אבן יוקרתית וייחודית לחללים הפנימיים שלו. שיש אוניקס יודע להשתלב היטב עם מגוון חומרים, כולל עץ, מתכת וסוגי אבן אחרים. בעת בחירת אוניקס, שקולו את מהות העיצוב הכללי, כמו גם את פלטת הצבעים, והבטיחו תוצאה סופית במראה הרמוני. על אף כל האמור, בבחירת שיש אוניקס יש להתחשב בתנאי השימוש של המשטח ולקחת בחשבון גם את נקודות התורפה של האבן ואת שיקולי התחזוקה.

אוניקס דורש איטום קבוע לצורך הגנה מפני כתמים ונזקים אפשריים. שימוש בחומרי ניקוי נטולי pH יכול להבטיח שהברק שלו יישאר שלם ויציב. כמו כן, רצוי לנגב מיד כל נזילות, במיוחד חומרים חומציים, כדי למנוע צריבה ולהימנע מכלים חדים ישירות על המשטח. אם לאחר שבחנתם את הצרכים שלכם ואת דרישות התחזוקה השוטפת, אין ספק שהאוניקס הוא בחירה בלתי רגילה שדחוף את העיצוב שלכם קדימה.