קוורץ

את עולם השיש, ניתן לחלק בחלוקה גסה, לשלוש קבוצות עיקריות כאשר אבן קוורץ שיש היא אחת מהן, לצד השיש הטבעי ושיש גרניט פורצלן. הקוורץ הוא חומר המהונדס מתערובת של כ 90% חלקיקי קוורץ טבעי, (אחד המינרלים הנפוצים ביותר בקרום כדור הארץ). אשר מעניקים לשיש את העמידות שלו. עשרת האחוזים הנותרים הם חומרים פולימריים המשמשים כחומר מחבר ועוזרים לחלקיקי הקוורץ להתמזג יחד וליצור משטח אחיד וחזק. תערובת חלקיקי הקוורץ והחומרים הפולימריים נדחסת תחת לחץ וחום גבוהים והתוצאה- משטח אחיד ועמיד במיוחד. בהמשך יעבור משטח הקוורץ ליטוש וגימור לקבלת המראהו הסופי. בשל עמידותה וברבגוניותה האסתטית, הפכה אבן קוורץ למרכיב שכיח בעיצוב פנים מודרני. נוכל לזהות אותה במגוון רחב של יישומים שונים כגון משטחי מטבח, אזורי אמבטיה, כיורים, מדרגות ודלפקים שונים.

מאפיינים בולטים לשיש קוורץ

 

עמידות בפני שריטות

הקוורץ ידוע בעמידותו הגבוהה לשריטות, מה שהופך אותו לאידיאלי עבור אזורים עם שימוש רב. מותאם במיוחד כמשטח עבודה כיוון שאינו נכנע בקלות לפגיעות חדות.

נקבוביות נמוכה

בזכות קצב ספיגה הנמוך, משטחי קוורץ עמידים מאוד בפני לחות וחומרים מכתימים (עיינו ערך קטשופ, מיץ סלק, יין אדום, רימונים ושאר האדומים) בכך שומרת האבן על המראה חדש לאורך זמן.

עמידות בפני חומציות

בשל נקבוביותם הנמוכה, משטחי קוורץ יכולים לעמוד בחומרים חומציים, ושוב אנחנו נזרקים למטבח בו נפוצות חומצות בעיקר לניקוי, אך אל תתפלאו כשתגלו שישנם לא מעט מוצרי מזון חומציים (נניח… חומץ!) היכולים לפגוע במשטחים שאינם עמידים.

רגישות לחום

על אף עמידותה הגבוהה, אבן קוורץ, רגישה לחום גבוה. חשיפה ישירה לחפצים חמים עלולה לגרום נזק למשטח, לכן רצוי להשתמש בתחתיות מגן או להימנע. מאותה סיבה כדאי להימנע מיישום משטחי קוורץ בשטחי חוץ. חשיפה ממושכת לאור וחום השמש עלולה ליצור נזק למשטח.

עמידות בפני שחיקה גבוהה

הקוורץ תוכנן לעמידה בפני שחיקה, כולל עמידות בפני סדקים ושבבים, מה שהופך אותו לבחירה מעשית עבור אזורים בעלי תנועה גבוהה.

צבעים ודפוסים

לשיש קוורץ מגוון רחב של צבעים ודפוסים, המתקבלים מהוספת חומרי צבע וחלקים מיוחדים לתערובת. כך ניתן ליצור מראה של אבן טבעית או עיצובים ייחודיים.

בפרביטל תמצאו מגוון רחב של משטחי קוורץ עכשוויים מבית פרביטל, למגוון שימושים וסגנונות עיצוביים.

 

אופן השימוש באבן קוורץ

אין להניח על משטחי הקוורץ פלטת שבת, סירים חמים, תבניות חמות, כיריים ניידים, מיחם, מנגל חשמלי ומכשירי חימום אחרים.

יש להימנע מפעולות אגרסיביות כמו שימוש בחפצים חדים (סכינים, מברגים וכד') על גבי המשטחים, החיפויים והריצופים, או מכל שימוש בלתי סביר אחר (כדוגמת עמידה על המשטח).

ניקוי ואחזקת המשטחים הוא פשוט, ובמרבית המקרים אפשרי בהחלט באמצעות חומרי ניקוי רגילים, הנמצאים בכל בית.

במידה ונותר לכלוך שאינו מתנקה בשימוש בחומרי ניקוי הרגילים, ניתן להסירו באמצעות תכשיר 'אסטוניש' של המותג 'יעקובי' (שארוז בבקבוק צהוב), תוך שימוש בסקוטש עדין.

בעת ניקוי אבן קוורץ, יש להימנע לחלוטין משימוש בחומרים בעלי דרגת PH בסיסית, כדוגמת 'סנט מוריץ', 'סנו תנורים', 'סודה קאוסטיק', אקונומיקה, וכן מכל סוגי מסירי השומנים הקרים.

 

ישומים ותחזוקה של אבן קוורץ

משטחי קוורץ למטבח– קוורץ אידיאלי עבור משטחי מטבח בשל עמידותו וקלות התחזוקה שלו. הוא יודע לעמוד באתגר של מטבח פעיל במיוחד בלי להראות סימני בלאי.

משטחי אבן קוורץ לאמבטיה– בזכות עמידותה בפני לחות, אבן קוורץ מתאימה ביותר עבור כיורי אמבטיה, קירות מקלחת ויישומים נוספים בחדרים רטובים.

ניקוי וטיפול- קל לנקות משטחי קוורץ עם חומרי ניקוי ביתיים רגילים. עבור כתמים קשים יותר, חומרי ניקוי ייעודיים ידעו לפתור את הבעיה בקלות.

 

שיקולי עלות וסיבות לבחירה בקוורץ

עלות-תועלת- אבן קוורץ מציעה איזון בין איכות לעלות. בעוד שההשקעה הראשונית עשויה להיות גבוהה יותר מחלופות מסוימות, העמידות שלה ודרישות התחזוקה הנמוכות שלה הופכות אותה לבחירה חסכונית לטווח הארוך.

אבן הקוורץ מועמדת מובילה בעיצוב הבית בשל השילוב המנצח של פרקטיקה פונקציונלית ויופי במנעד רחב. זו אבן מלאכותית ולכן לא חייבים להסתפק במה שנתן הטבע. ניתן להתאים אותה מבחינת צבע או מרקם כמעט לכל גחמה שתעלה במוחכם. היא מציעה מראה מודרני ואלגנטי תוך שהיא מספקת עמידות גבוהה מאוד ותחזוקה מועטה. מגוון הצבעים והדוגמאות הרחב שניתן לייצר מאפשר גמישות בעיצוב ובכך התאמה לסגנונות רבים.

 

לסיכום

אבן קוורץ היא בחירה מצוינת עבור אלה המחפשים איזון בין משיכה אסתטית ומעשיות בחללים הפנימיים שלהם. תכונותיה החזקות בשילוב עם ורסטיליות רבה מעמידה את הקוורץ כחומר מועדף עבור עיצובים שונים. מגוון משטחי הקוורץ של פרביטל מספק אפשרויות לכל צורך עיצובי, ומבטיח תוצאה יוצאת מן הכלל.