ריצוף שיש

עולם הבניה מתחדש ומתעדכן כל הזמן. יחד עם זאת ישנם אלמנטים קבועים שרק משנים צורה וסגנון. ריצוף למשל. בשנים האחרונות ישנה מגמה ברורה וטרנדית לריצוף אבן טבעית. המראה הטבעי מאפשר משחק בין פראי לנקי ומודרני. באופן כללי אנחנו יודעים ששיש מעולם תמיד היה באופנה הן בגלל התכונות החוזק שלו והן בגלל המראה העוצמתי שלו. פסל דוד שפוסל על ידי מיכאלאנג'לו בתקופת הרנסנס עדיין עומד איתן על אף גילו המופלג. אבן שיש היא אצילית ופראית בו זמנית, אפשר לומר גם אל זמנית.

מה זה שיש?

שיש הוא משקע ימי שעבר התמרה כתוצאה מחום או מלחץ במעמקי כדור הארץ. התמרה היא תהליך של שינויים כימיים הנוצרים כתוצאה מתנאים קיצוניים של טמפרטורה ולחץ. התוצאה- סלע גבישי וחזק המורכב משלושה מינרלים- קלציט, דולומיט וסרפנטין. לא צריך לשנן את זה. מספיק לדעת שכל אבן אחרת שאינה מורכבת משלושת המינרלים הללו אינה נחשבת שיש על אף שלעיתים יקראו לה שיש. מחצב השיש לא קיים בארץ והוא מיובא אלינו מקצוות תבל. השיש נחשב למחצב יוקרתי ועד סוף המאמר גם תבינו למה.
תעשיית השיש בישראל מתייחסת למונח שיש לתיאור משטחי עבדה במטבח ובחדרי אמבטיה ושירותים, אפילו אם הם עשוייםסלע מלוטש המורכב מסוגים שונים של אבן ושאינה דווקא שיש טבעי אמיתי על פי ההגדרה הגאולוגית של המחצב. למען האמת לעיתים אפילו חומרים פולימריים שאין בינם לבין אבן טבעית שום דבר מכונים "שיש" רק בגלל השימוש ולא בגלל סוג החומר. מבלבל. היום אנחנו נדבר על שיש, שהוא באמת שיש…

ריצוף אבן טבעית

אם עד היום דיברנו על שיש במונחים של משטחי עבודה וחיפוי, במאמר זה נעסוק בריצוף. ריצוף שיש או כל ריצוף אבן טבעית. בין אם מדובר על שיש לריצוף פנים או אבן טבעית לריצוף חוץ. מה כדאי איפה ומתי. יאללה מתחילים.
למה דווקא ריצוף שיש אבן טבעית
כפי שאמרנו ועינכן יכולות לראות, השיש בהכרח יקנה לחלל מראה קלאסי ויוקרתי. מאידך הוא אינו מגביל את הסגנון העיצובי. הוא יודע להשתלב יפה גם בסגנון מודרני בקו נקי וגם בסגנון חמים וכפרי. השיש הוא ניטרלי. כשאנחנו מדברים על אבן שיש טבעית (ולא על שיש מלאכותי) אנחנו בעצם מדברים על יצירת אומנות של הטבע. הלחצים בה נוצר השיש כל כך גבוהים שהתוצאה המתקבלת הינה חוזק יוצא דופן עמידות גבוה. אודות לצפיפות החומר הגבוהה הוא מסוגל לעמוד בעומס רב ובמשקלים גבוהים ולכן הוא מתאים כל כך לריצוף חללים ומדרגות במבנים ציבוריים ועל אחת כמה וכמה בריצוף פנים אבן טבעית בבתים פרטיים.
איך לבחור ריצוף שיש לבית
עד כה התייחסנו לריצוף שיש כעעל ריצוף אבן טבעית. אבל כפי שאתם ודאי יודעים, בישראל המונח שיש הוא שם קוד למשטחים שאינם בהכרח מורכבים משלושת המינרלים האמורים. אל תוך המונח שיש נכנסו באלגנטיות גם שיש גרניט, שהוא אבן טבעית לכל דבר המורכבת ממינרלים שונים, גם לה תכונות חוזק מרשימות בהחלט. והגרניט פורצלן שהוא שיש מלאכותי המורכב מ 90% קוורץ ו 10% פולימרים ופיגמנטים. כשאתם עומדים בפני בחירת שיש לריצוף פנים, אתם צריכים להביא בחשבון מספר פרמטרים-

  • מראה- איזה מראה אתם רוצים להשיג בסוף התהליך. השיש הטבעי כפי שציינו, בעל ברק מרהיב ייתן לחלל מראה קלאסי ויוקרתי. זה הדבר האמיתי.
  • שימוש- על אף המראה האלגנטי שריצוף שיש מאפשר, יש לקחת בחשבון כי הוא עדיין עדין יותר מחבריו. לאור זאת בחדרי ילדים למשל היינו ממליצים לשקול חלופה הנשרטת פחות.
  • תקציב- יחד עם המראה היוקרתי מגיע גם מחיר יחסית יקר אך ההשקעה היא לטווח הארוך.

איך לתחזק ריצוף שיש

באופן כללי, בשוטף, ריצוף שיש הינו קל לניקוי ואם לא שפכתם בוץ על הרצפה ניגוב קל יספיק לו. אבל כמו כל דבר בחיים, אין מושלם. יחד עם העמידות, הבידוד והמראה אחיד והחלק מגיעים גם כמה חסרונות – לשיש רמת ספיגות גבוהה ועל כן יש לנקוט ביתר זהירות מעל רצפה שכזו.
כתמים עלולים להיספג במהירות וכן גם מים.
כמו כן הוא רגיש לחומרי ניקיון חזקים וחשוב מאוד שלא להשתמש בחומרי ניקוי חומציים משום שהם הורסים את השיש. רצוי שניקוי השיש יעשה בחומרי ניקוי יעודיים. מצד שני, ניתן לתקן את הנזק בקלות יחסית על ידי ליטוש.

על מנת להגיע לתוצאות אופטימליות, ולהתגבר על הרגישות לסדיקה, ספיגת המים ותפיסת הלכלוך, מתבקשות פעולות מניעה ותחזוקה שוטפות: הטיפול כולל מריחת “סילר” היוצר שכבת מגן שמונעת ספיגת נוזלים ומצמצמת היווצרות שריטות והופעת כתמים.במסגרת התחזוקה השוטפת יש לחדש את שכבת המגן אחת לחמש שנים. ביצוע פוליש אחת לתקופה חשוב שיעשה בידי אנשי מקצוע ובחומרים איכותיים.

מה לגבי אבן טבעית לריצוף חוץ

אבן טבעית לריצוף חוץ מזמן כבשה את הפסגה. באופן טבעי אזור החוץ חשוף במידה ניכרת למפגעים. השימוש החוץ בייתי הוא אגרסיבי יותר ולכן כשמדברים על אבן טבעית לריצוף חוץ, מדברים על היכולת שלה לעמוד בפני פגעי הזמן, משקעים, נזקי מזג אויר, שינויי טמפרטורה וחשיפה לשמש. כיוון שהשיש הוא אבן טבעית, הצבע שלו הוא אחיד לכל עומקו ואורכו וחשיפה ממושכת לקרני השמש הישראלית איננה גורמת לדהיית הצבע, אם כי עלולה כן לגרום לשינויי גוון אחידים. בכל הנוגע לריצוף אבן טבעית מחץ לכותלי הבית, ניתן לשקול סוגי אבן נוספים כגון אבן בזלת, אבן בלו סטון ועוד.

לסיכום

לריצוף אבן טבעית בין אם ריצוף פנים או חוץ ישנם יתרונות רבים, מדובר באבן טבעית אלגנטית, עוצמתית, טרנדית וחזקה. יחד עם זאת, חשוב להביא בחשבון גם את החסרונות, מינוריים ככל שיהיו ולהתאים את סוג האבן לסוג השימוש.